Scoutkåren Åfararna: Skillnad mellan sidversioner
Paula (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
Paula (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
||
Rad 1: | Rad 1: | ||
Scoutkåren Åfararna | {| align="right" style="background-color: #EAEAEA; border: 1px solid #9999FF; width: 35%; margin: 1em;" | ||
|- | |||
| colspan="2" style="background-color: #FFFF99; padding: 0.2em; font-size: 130%; " | '''Scoutkåren Åfararna''' | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Basfakta | |||
|- | |||
| Grundad: || [[1977]] | |||
|- | |||
| Medlemsantal: || 110 | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Område | |||
|- | |||
| Verksamhetsområde: || Sibbo, Finland | |||
|- | |||
| Språk: || svenska | |||
|- | |||
| [[Scoutdistrikt]]: || [[Finlands Svenska Scouter]] | |||
|- | |||
| [[Region]]: || [[Helsingfors och Östra Nylands scouter]] | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Verksamhetsställen | |||
|- | |||
|[[Lokal]]: || Björkbacka (BB) | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Så identifierar du oss | |||
|- | |||
| valign="top" | [[Halsduk]]: || | |||
|- | |||
| [[Scoutskjorta]]: || | |||
|- | |||
| valign="top" | [[Halsduksmärke]]: || | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | WWW | |||
|- | |||
| colspan="2" | http://afararna.isibbo.info | |||
|} | |||
Scoutkåren Åfararna r.f. är en svenskspråkig scoutkår med verksamhetsområde i norra- och mellersta Sibbo. Kåren har 110 medlemmar varav 45 är vargungar (ålder 8-10 år) och 24 är patrullscouter (ålder 11-17 år).Fördelningen flickor / pojkar är 53/57. Scoutkåren Åfararna r.f. hör till den riksomfattande organisationen Suomen Partiolaiset r.y. - Finlands Scouter r.f. och förverkligar dess verksamhetsprogram. | Scoutkåren Åfararna r.f. är en svenskspråkig scoutkår med verksamhetsområde i norra- och mellersta Sibbo. Kåren har 110 medlemmar varav 45 är vargungar (ålder 8-10 år) och 24 är patrullscouter (ålder 11-17 år).Fördelningen flickor / pojkar är 53/57. Scoutkåren Åfararna r.f. hör till den riksomfattande organisationen Suomen Partiolaiset r.y. - Finlands Scouter r.f. och förverkligar dess verksamhetsprogram. |
Versionen från 7 maj 2008 kl. 18.56
Scoutkåren Åfararna | |
Basfakta | |
Grundad: | 1977 |
Medlemsantal: | 110 |
Område | |
Verksamhetsområde: | Sibbo, Finland |
Språk: | svenska |
Scoutdistrikt: | Finlands Svenska Scouter |
Region: | Helsingfors och Östra Nylands scouter |
Verksamhetsställen | |
Lokal: | Björkbacka (BB) |
Så identifierar du oss | |
Halsduk: | |
Scoutskjorta: | |
Halsduksmärke: | |
WWW | |
http://afararna.isibbo.info |
Scoutkåren Åfararna r.f. är en svenskspråkig scoutkår med verksamhetsområde i norra- och mellersta Sibbo. Kåren har 110 medlemmar varav 45 är vargungar (ålder 8-10 år) och 24 är patrullscouter (ålder 11-17 år).Fördelningen flickor / pojkar är 53/57. Scoutkåren Åfararna r.f. hör till den riksomfattande organisationen Suomen Partiolaiset r.y. - Finlands Scouter r.f. och förverkligar dess verksamhetsprogram.
Centrala element i verksamheten är "Learning by doing", dvs att lära sig via upplevelser och äventyr, verksamhet i naturen ("Scouting is outing") och personlig utveckling. Vargungarna sammankommer till veckomöten i Ungdomsgården och patrullscouterna på kårlokalen Björkbacka i Nickby. Dessutom ordnar kåren olika utfärder, förläggningar och läger för de olika ålderskategorierna. Kåren har specialiserat sig på paddling och äger ett tiotal kanoter som är i flitig användning under sommarhalvåret.
Vargungarna tar emot nya medlemmar bland barn som går i åk 2-4 varje höst och patrullscout kan flickor och pojkar i åk 5-9 bli. Det finns också alltid rum för nya ledare och hjälpledare, kontakta någon av styrelsemedlemmarna.
Elit patrull:
Maiju Pati Rasse Fanny Henrietta Sandra Fio Nannu Daniel