84
redigeringar
Paula (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
Paula (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
||
Rad 1: | Rad 1: | ||
Scoutkåren Åfararna | {| align="right" style="background-color: #EAEAEA; border: 1px solid #9999FF; width: 35%; margin: 1em;" | ||
|- | |||
| colspan="2" style="background-color: #FFFF99; padding: 0.2em; font-size: 130%; " | '''Scoutkåren Åfararna''' | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Basfakta | |||
|- | |||
| Grundad: || [[1977]] | |||
|- | |||
| Medlemsantal: || 110 | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Område | |||
|- | |||
| Verksamhetsområde: || Sibbo, Finland | |||
|- | |||
| Språk: || svenska | |||
|- | |||
| [[Scoutdistrikt]]: || [[Finlands Svenska Scouter]] | |||
|- | |||
| [[Region]]: || [[Helsingfors och Östra Nylands scouter]] | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Verksamhetsställen | |||
|- | |||
|[[Lokal]]: || Björkbacka (BB) | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Så identifierar du oss | |||
|- | |||
| valign="top" | [[Halsduk]]: || | |||
|- | |||
| [[Scoutskjorta]]: || | |||
|- | |||
| valign="top" | [[Halsduksmärke]]: || | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | WWW | |||
|- | |||
| colspan="2" | http://afararna.isibbo.info | |||
|} | |||
Scoutkåren Åfararna r.f. är en svenskspråkig scoutkår med verksamhetsområde i norra- och mellersta Sibbo. Kåren har 110 medlemmar varav 45 är vargungar (ålder 8-10 år) och 24 är patrullscouter (ålder 11-17 år).Fördelningen flickor / pojkar är 53/57. Scoutkåren Åfararna r.f. hör till den riksomfattande organisationen Suomen Partiolaiset r.y. - Finlands Scouter r.f. och förverkligar dess verksamhetsprogram. | Scoutkåren Åfararna r.f. är en svenskspråkig scoutkår med verksamhetsområde i norra- och mellersta Sibbo. Kåren har 110 medlemmar varav 45 är vargungar (ålder 8-10 år) och 24 är patrullscouter (ålder 11-17 år).Fördelningen flickor / pojkar är 53/57. Scoutkåren Åfararna r.f. hör till den riksomfattande organisationen Suomen Partiolaiset r.y. - Finlands Scouter r.f. och förverkligar dess verksamhetsprogram. |
redigeringar