2
redigeringar
(Ny sida: KFUM:s Scouter Kamrater (oftast känd som bara Koffan) är Åbo KFUM:s svenskspråkiga scoutkår == Historia == Koffan grundades år 1934 av kontorstjänstemannen Knut Jansson. Ibörjan va...) |
m (Uppdaterade namnet på skolningsbåten) |
||
(8 mellanliggande sidversioner av 2 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
{| align="right" style="background-color: #EAEAEA; border: 1px solid #9999FF; width: 35%; margin: 1em;" | |||
|- | |||
| colspan="2" style="background-color: #FFFF99; padding: 0.2em; font-size: 130%; " | '''KFUM:s Scouter Kamraterna''' | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Basfakta | |||
|- | |||
| Grundad: || [[1934]] | |||
|- | |||
| Medlemsantal: || | |||
|- | |||
| Förkortning: || KA | |||
|- | |||
| Smeknamn: || Koffan | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Område | |||
|- | |||
| Verksamhetsområde: || Åbo | |||
|- | |||
| Språk: || svenska | |||
|- | |||
| [[Scoutdistrikt]]: || [[Finlands Svenska Scouter]] | |||
|- | |||
| [[Region]]: || [[Ålands och Sydvästra Finlands Scouter]] | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Verksamhetsställen | |||
|- | |||
| [[Lokal]]: || Kårlokal i Åbo, Holken i Pemar (utfärdsstuga) | |||
|- | |||
| [[Skolningsbåt]]: || S/Y Windis | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Så identifierar du oss | |||
|- | |||
| valign="top" | [[Halsduk]]: || Gul med svarta kanter | |||
|- | |||
| [[Scoutskjorta]]: || Brun | |||
|- | |||
| valign="top" | [[Halsduksmärke]]: || En svart triangel med spetsen ner | |||
|} | |||
KFUM:s Scouter Kamrater (oftast känd som bara Koffan) är Åbo KFUM:s svenskspråkiga scoutkår | KFUM:s Scouter Kamrater (oftast känd som bara Koffan) är Åbo KFUM:s svenskspråkiga scoutkår | ||
Rad 13: | Rad 51: | ||
På sextiotalet köptes nya Holken i Pemar. Koff-Expressen såg dagens ljus. | På sextiotalet köptes nya Holken i Pemar. Koff-Expressen såg dagens ljus. | ||
På sjutiotaletbörjade Koffan samarbetet med flickscoutkåren Mikaelin Sinikellot. | |||
På åttiotalet skaffade Koffan två kanoter. Förförsta gången gav Koffan flickorna rätt att bli medlemmar. Efter ett par övningsresor ordnades den första egentliga lapplandsvandringen år 1989. | |||
På nittiotalet började vi med seglatsverksamhet. |
redigeringar