9
redigeringar
Bobbis (diskussion | bidrag) |
Bobbis (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 1: | Rad 1: | ||
{| align="right" style="background-color: #EAEAEA; border: 1px solid #9999FF; width: 35%; margin: 1em;" | |||
|- | |||
| colspan="2" style="background-color: #FFFF99; padding: 0.2em; font-size: 130%; " | '''KFUM:s Scouter Kamraterna''' | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Basfakta | |||
|- | |||
| Grundad: || [[1930]] | |||
|- | |||
| Medlemsantal: || | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Område | |||
|- | |||
| Verksamhetsområde: || Åbo | |||
|- | |||
| Språk: || svenska | |||
|- | |||
| [[Scoutdistrikt]]: || [[Finlands Svenska Scouter]] | |||
|- | |||
| [[Region]]: || [[Ålands och Sydvästra Finlands Scouter]] | |||
|- | |||
| colspan="2" style="border-bottom: 1px solid #9999FF; font-weight: bold;" | Så identifierar du oss | |||
|- | |||
| valign="top" | [[Halsduk]]: || Gul | |||
|- | |||
| [[Scoutskjorta]]: || Brun | |||
|- | |||
| valign="top" | [[Halsduksmärke]]: || En svart triangel med spetsen ner | |||
|} | |||
KFUM:s Scouter Kamrater (oftast känd som bara Koffan) är Åbo KFUM:s svenskspråkiga scoutkår | KFUM:s Scouter Kamrater (oftast känd som bara Koffan) är Åbo KFUM:s svenskspråkiga scoutkår | ||
redigeringar